تبلیغات
دكترسیدمحسن اصغری نكاح، استادیاردانشگاه فردوسی مشهد، - از ایـــــــــن‌که دخــــــــــتری به‌خـــــــــودت ببــــــــــــال!
پیچ و خم روابط دختر و پسر در گفتـــــگوی جیم با دکتر اصغری نکاح
در هفته نامه جیم روز نامه خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1394/05/22 
پیچ و خم روابط دختر و پسر در گفتـــــگوی جیم با دکتر اصغری نکاح
از ایـــــــــن‌که دخــــــــــتری به‌خـــــــــودت ببــــــــــــال!
جیم - مورخ پنج‌شنبه 1394/05/22 شماره انتشار 19042 
نویسنده: حمیده زمانی hzamani jeemir

یکی از مهمترین و چالش‌آفرین‌ترین موقعیت‌هایی که در زندگی دختران وجود دارد، موقعیت‌های ارتباطی با پسران است. روابطی که از قدیم الایام به پنبه و آتش تعبیر شده است. یعنی با وجود یک جرقه پنبه با سرعت نور می‌سوزد و چیزی از آن باقی نمی‌ماند جز خاکستر. این موقعیت برای دختران یک چنین آسیبی می‌تواند داشته باشد. به دلیل اهمیت این موضوع گفت‌و‌گویی کردیم با دکتر اصغری نکاح، استاد دانشگاه فردوسی و دکترای روانشناسی کودک و نوجوان...

این همه توجه خاص دین ما به دختران علت خاصی دارد؟

این همه توجه خاص به آن‌ها به خاطر این است که آن‌ها عنصر تربیتی مهمی در جامعه هستند. اگر روزی بخواهند در نقش مادر باشند یک نقش تربیتی بسیار عظیم دارند و اگر نقش خواهر یا حتی دختر هم داشته باشند باز هم نقش تربیتی اثرگذاری در خانواده دارند. دختر بودن یک جایگاه خاصی در هستی است و دختران باید از اینکه دختر هستند به خودشان ببالند.

با این وجود باز هم در روابط دختران آسیب پذیرتر از پسران هستند؛ چرا؟ مگر چه ویژگی‌هایی در دختران وجود دارد؟

در طول تاریخ از لطافت‌ها و ظرافت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی زنان و دختران سوءاستفاده شده است؛ ما در دین اسلام و به ویژه در فرهنگ ایرانی نیز حساسیت‌هایی روی دختران داریم؛ حساسیت‌هایی که به دلیل اهمیت سلامت روحی، سلامت هیجانی، سلامت جسمانی و اخلاقی و فرهنگی دختران و واقعا نیازمند دقت خاصی است. در کل دختران از نظر هیجان غنی‌تر و آسیب پذیرترند. در یک رابطه ممکن است دختر با شور و هیجان وارد شود و معمولا قصدش از برقراری رابطه شناخت بیشتر، پیداکردن فردی برای صمیمیت بیشتر یا گزینه‌ای برای ازدواج در آینده باشد، ولی گاهی برخی از پسران و مردان که پختگی لازم را ندارند یا به تعبیر روانشناسی قرآنی «فی قلوبهم مرضا» هستند، ممکن است در این رابطه برای دختر آسیب ایجاد کنند و این آسیب از نظر هیجانی ضربه شدیدی به دختر می‌زند که بعدا جبران‌پذیر نیست.

چطور می‌شود از این آسیب‌ها جلوگیری کرد؟

اول، این حساسیت باید حتما مدنظر دختران باشد که مسیر مطمئنی را برای شناخت پسرها و داشتن رابطه‌های آشنایی برای ازدواج انتخاب کنند.

دوم، در خلقت اکثرا جنس نر است که به سمت جنس ماده می‌رود و از او خواستگاری می‌کند. بنابراین دختران باید شان و جایگاه خودشان را بشناسند و در رابطه‌شان این نکته را مدنظر قرار دهند.

سوم، دخترها باید بدانند در هر فضایی تحت نظر هستند و افرادی هستند که دارند آن‌ها را رصد می‌کنند تا به عنوان همسر یا همسر فرزندشان یا حتی معرفی به افراد دیگر انتخاب‌شان کنند. بعضی از رفتارهای دختران ممکن است طوری باشد که از نظر خودشان طبیعی باشد اما دیدگاه دیگران را نسبت به آن‌ها تغییر دهد و آنها را از داشتن همسر مطلوب محروم کند. مثلا خانواده‌ای، خویشاوندی، همسایه‌ای ممکن است دخترخانم را تحت نظر داشته باشند و به اصطلاح برای پسرشان نشان کرده باشند تا بعدا از او خواستگاری کنند اما وقتی از او رابطه نامناسب یا رفتار ناشایست و خارج از عرف ببینند نظرشان عوض شود و دختر فرصت خواستگاری را از دست بدهد.

چهارم، پسرهایی که خارج از هنجارهای اجتماعی خواهان رابطه‌ای خارج از عرف هستند. مشخص است که این افراد ضعف و کمبودی دارند. مثلا هیجانات زودگذری دارند یا به دنبال کامجویی، نظرجویی یا یکسری اهداف سخیف هستند. فردی که رفتار ناشایستی انجام می‌دهد و هنجارهای جامعه، خانواده و حتی طرف مقابلش را گاهی اوقات نادیده می‌گیرد؛ این فرد اصلا شایستگی آشنایی ندارد.

پنجم، اگر کسی واقعا فرد شایسته‌ و قابل اعتنایی است که دخترخانم بتواند به او به عنوان یک همراه و همسر نگاه کند و با او آشنا شود حتما از خانواده شایسته‌ای برخوردار است و از کانال مناسب می‌آید. اگر کسی هدفش واقعا ازدواج باشد حتما باید از کانال‌های مناسب وارد شود وگرنه معلوم می‌شود که هدف نهایی‌اش ازدواج نیست. اگر کسی آمادگی لازم برای ازدواج ندارد، اصلا شایسته نیست که با او وارد یک رابطه شد. کسی که سربازی‌اش را نرفته است، کسی که از لحاظ تحصیلی رشد نکرده است، کسی که آمادگی شغلی ندارد؛ به ویژه شخصی که خانواده حمایتش نمی‌کنند و قبولش ندارند، معلوم می‌شود که اصلا حتی لایق این نیست که دختری بخواهد به او فکر کند.

ششم، دلمشغولی و وابستگی کافی نیست که افراد طرح یک رابطه را بگذارند؛ اگر به کسی دلبستگی پیدا می‌کنند و ذهن‌شان بسته می‌شود حتما در مورد خود شخص فکر کنند، به اهدافش، به شایستگی‌هایش، به خانواده‌اش و... فکر کنند؛ بنابراین در این موارد تفکر، تفکر و تفکر قبل از هر کاری و دیدن عاقبت آن کار خیلی کمک می‌کند تا دخترها آسیبی نبینند.

یک دختر نوجوان به طور طبیعی علاقه‌مند به کشف دنیای پسران هست؛ چطور می‌تواند دنیای مردان و پسران را بشناسد؟

اگر دختری می‌خواهد پسران را بشناسد شروع کند از شناخت پدر و برادر و نزدیکان خودش. شناختن مردها کار خیلی سختی نیست. مردانی که اطراف‌شان ازدواج کرده‌اند و همسرداری و فرزندداری می‌کنند. عمو و دایی و پدربزرگ و ... را بشناسند. به ویژگی‌های مردان موفق و ناموفق دقت کنند. ببینند یک فرد قابل اعتماد و شایسته همراهی و همسری و مهرورزی چه کسی است و چه ویژگی‌هایی دارد؟ با دیدن و تفکر در اطرافیان این شناخت و معیارهای آن به دست می‌آید. پس لازم نیست که حتما با پسرها در جامعه ارتباط برقرار کنند تا بفهمند پسرها از چه جنسی هستند. در مورد تفاوت‌های دختر و پسر با هم مطالعه داشته باشند. در روانشناسی هم این تفاوت‌ها به طور کامل بررسی شده است. هر چه‌قدر مطالعه بیشتر باشد بیشتر متوجه می‌شوند که این روابط چطور پنهانی شروع می‌شود و بعد که ریشه دواند کنترل کردنش اگر غیرممکن نباشد دشوار است.

اگر بخواهیم معیار و ملاک عقلانیت در این جور روابط به دخترها بدهیم، این معیار چیست؟

هر رابطه‌ای که از پدر و مادر پنهان است خودش به معنای زنگ خطر است. پنهان کاری زنگ خطر است. دخترها با خودشان این مدلی فکر کنند که من در هر کارم با یک فرد پخته که دارای تجربه و عقل سلیم است، مشورت کنم. مثلا من می‌خواهم به فلانی پیامک بدهم، با فلانی چت کنم، به فلانی ایمیل بزنم، فلانی گفته است که بیا اینجا تا با هم آشنا شویم، یا سر فلان کار برویم یا بیا تا جزوه‌ات را بدهی و یا دعوتم کردند به فلان مهمانی. اگر یک فرد پخته‌ای که صلاح مرا می‌خواهد اطلاع پیدا کند و به او بگویم آیا اجازه می‌دهد من چنین کاری را انجام دهم یا نه؟ آیا نگران من می‌شود یا نه؟ فطرت سلیم افراد کمک‌شان می‌کند. در این زمینه‌ها تا می‌توانند مشاوره بگیرند، مشاوره از افرادی مطمئن که رشد یافته‌اند، زندگی سالمی دارند و از لحاظ اخلاقی و معنوی و رفتاری جایگاهی دارند و از لحاظ علم و تجربه پختگی دارند. ممکن است خانمی یا دختری یا معلمی یا استادی این شاخص‌ها را برای مشورت داشته باشد. از طرفی سعی کنند با آموزه‌های دینی زندگی کنند. بدانند وقتی کاری خارج از هنجارهای دینی و ارزشی و عرفی هست مطمئنا یک سری چالش‌ها برای دخترخانم دارد پس این هم ملاک خوبی است. از طرفی دیگر هر از گاهی خودشان را مرور کنند و ببینند چه کم تجربگی‌هایی کردند و از آن‌ها درس بگیرند.

اگر پدر یا برادری، الان جیم توی دستش باشد، شما برای او که بتواند به خواهرش در رابطه با پسرها کمک کند، توصیه‌ای دارید؟

مهم است که پدری یا برادری با دختر خانواده چه طور برخورد کند، این برخوردها آن‌قدر حائز اهمیت است که می‌تواند دختری را محکم و قوی کند یا شکننده و آسیب‌پذیر! بنابراین پدران خانواده و البته برادرها باید در مورد مسئولیتی که در قبال برخورد با دختر خانواده دارند حواس‌شان جمع باشد.

پدرها با دختران لطیف و ظریف و با درایت برخورد کنند، برای دخترها وقت بگذارند، با آن‌ها تعامل داشته باشند. با آنها برنامه‌های مشترکی داشته باشند، پیاده‌روی یا برنامه فرهنگی داشته باشند. و برادرها باید پشتیبان و حامی خواهران کوچک و بزرگ‌شان باشند. با مهرورزی و آرامش و برخورد مناسب و اخلاق خوش کمک کنند که خواهران‌شان دچار خلاء نشوند. برخی از مشکلاتی که در جامعه پیش می‌آید در واقع به خاطر برخورد ناشایست پدرها و برادرها پیش می‌آید. تاکید اسلام هم به همین خاطر است که این‌ها قدر خودشان را بدانند و شایستگی‌هایشان را بشناسند و در محیطی مالامال از توجه و محبت خانواده که پدر و برادر و اطرافیان باشند پرورش پیدا کنند.

و کلام آخرتان به دختران؟

یک قانون کلی در رابطه دختر و پسر وجود دارد: همه دخترانی که دچار آسیب شده‌اند و کارشان به مشاوره‌های خیلی دشوار یا درمان یا دادگاه کشیده شده است یا همه دخترانی که در زندگی ضرر و زیان کردند یعنی دیدند کسانی فریفته‌شان کردند و کسانی از صداقت یا از احساسات یا از هیجانات‌شان سوءاستفاده کردند همه اینها یک خطای شناختی به خصوص داشتند و همه می‌گفتند: من با بقیه فرق دارم! دیگران شبیه من نیستند. اما هر کسی آسیب دیده است بعد متوجه شده است که نه هیچ فرقی نمی‌کرده است. آسیب‌ها در کمین تمام دختران است و آن‌ها باید با خودمراقبتی و خانواده محوری خودشان را مصون کنند.
طبقه بندی: اخبار و گزارش ها، ایده ورزی و سهم شما،
برچسب ها: روابط دختر و پسر، روز دختر، تولد حضرت معصومه سلام الله علیها، دخترانه، روانشناسی و مشاوره، نوجوانی،
دنبالک ها: هفته نامه جیم روزنامه خراسان،

.: Weblog Themes By VatanSkin :.